Мікрозайми як фінансовий інструмент – як користуватись правильно й з користю для свого бюджету?
Як працює цей продукт і навіщо він потрібний?
Це продукт, створений для підвищ20ення доступності фінансових коштів. І коли експерти говорять про доступність, вони мають на увазі зовсім не історії про бідних позичальників, яким відмовляють банки – йдеться про те, щоб платоспроможний громадянин, який здатний взяти на себе певні фінансові зобов’язання та вчасно їх закрити, мав можливість позичати гроші швидко та максимально просто у будь-якій точці своєї країни. Тобто швидше і простіше, ніж він може це зробити, співпрацюючи з банком.
Це не кредити для бідних, хоча в суспільстві вже склався такий стереотип, незважаючи на те, що позики, загалом, обходяться громадянам значно орожчим за банківські кредити. Позики – це фінансовий інструмент, який дозволяє отримати гроші швидше, ніж будь-де, але й коштує набагато дорожче через те, що спрощення процедури оформлення та перевірки несе у собі ризики для кредитора. І ці ризики МФО закладають у свої, безумовно, чималі ставки. З цього випливає головне правило для тих, хто користується такими продуктами: ніколи не беріть мікропозику, яку ви не можете зі 100% ймовірністю повернути в найкоротші терміни.
Чому ж МФО видають позики не таким благонадійним позичальникам – вони спеціально вганяють їх у борги?
Ще один стереотип і теж хибний. Компанія перевіряє дані позичальників. Будь-яка анкета містить, як мінімум: ПІБ, дату народження, паспортні дані, ІПН, інформацію про працевлаштування, розмір заробітної плати та інших доходів, наявність майна, склад сім’ї, розміри витрат тощо. Крім того, перевіряється кредитна історія та кредитний рейтинг. Якщо позику видається онлайн і за лічені хвилини, то перевірку здійснює і зовсім автоматична скорингова система, яка не прогавить нічого.
Відповідно, позика видається на підставі того, що дані позичальника відповідають вимогам компанії, він платоспроможний і за підсумками перевірки здатний погасити вчасно позику. А інших підстав для відмови в позиці крім невідповідності вимогам компанії загалом у МФО і немає. Усі життєві обставини клієнта компанія теж знати не може. По суті, вимагати покарати МФО за видачу позики неблагонадійному клієнту це все одно, що карати магазин за те, що він продав шоколад дитині, яка має алергію на солодке.
Як впливають мікропозики на кредитну історію?
Впливають позики на КІ так само, як і банківські кредити – інформація про них так само вноситься в історію і тому багато громадян активно користуються позиками для того, щоб поліпшити картинку в цілому.
Хотілося б акцентувати вашу увагу на тому, що позики варто сприймати виключно як опцію, яка доступна всім громадянам під той відсоток, під який компанія може собі дозволити його видати. Відповідальність за те, як ви використовуєте цей інструмент, несете, на жаль, тільки ви.